UYARI SİSTEMLERİ VE GÖSTERGELER

Seyir halinde oluşabilecek tüm arızalar motor göstergeleri ve diğer uyarı sistemleri vasıtasıyla hem görsel hem de sesli olarak kullanıcıya iletilmektedir, bu uyarı ve işaretlerinin ne anlama geldiğini ve sonrasında neler yapılması gerektiğini iyi bilmek gerekir.
Standart bir motor göstergesinin ana parçaları şunlardan oluşmaktadır:

1. Kontak Anahtarı
2. Şarj lambası
3. Yağ basınç göstergesi
4. Yağ harareti uyarı lambası
5. Yağ basıncı uyarı lambası
6. Panel aydınlatma anahtarı
7. Soğutma suyu uyarı lambası
8. Soğutma suyu termometresi
9. Sesli ikaz düdüğü(buzzer)
10. Takometre
11. Voltmetre

Motor çalışmaya başladıktan sonra gözümüz ve kulağımız ikaz işaretlerinde ve göstergelerde olmalıdır, özellikle uzun seyirlerde motoru dinlemek çok önemlidir. Motoru çalıştırmadan önce mutlaka bir kontrol listesi hazırlanarak hızlı bir şekilde tüm elemanlar gözden geçirilmelidir, bu şekilde yola çıkmadan önce meydana gelebilecek olası basit arızaları önceden tespit edebiliriz.

Yola çıkmadan önce aşağıdaki adımları izleyerek genel bir kontrol yapın:

Elektrik sistemini kontrol ederek akülerin bağlı bulunduğu ana şalterin ve ana sigorta devresinin açık; akülerin ise dolu ve kutup başlarının sıkışmış olduğundan emin olun.

Yakıt tankında yakıt bulunduğundan emin olun ve su ayırıcı yakıt filtresinde su olup olmadığına bakın. Yakıt çıkış vanasını kontrol edin, yakıt tankının havalandırma borusunu da kontrol ederek kıvrılmış veya tıkanmış olup olmadığına bakın.

• Soğutma suyu sistemini kontrol ederek deniz suyu giriş vanasının açık olduğundan emin olun, deniz suyu filtresinin ve giriş ağzının tıkalı olup olmadığına bakın.

Motor göstergelerinde özellikle şu iki uyarıyı anında fark ederek müdahale etmemiz gerekir: Yağ Alarmı ve Soğutma Suyu Alarmı

• Yağ basıncı sıfıra düştüğünde yağ ikaz lambası yanar ve buna bağlı bir düdük sesli ikaz verir.
• Motorun harareti aşırı yükseldiğinde hararet lambası yanar ve buna bağlı bir düdük sesli ikaz verir.

Her iki durumda da motoru durdurmanız ve motora giden yakıtı kesmeniz gerekir, bunun nedeni yangın tehlikesine karşı önlem olarak olası bir yakıt kaçağını durdurmaktır.

Motoru durdurmadan önce hızlı bir şekilde en yakın karayı, sığlıkları, rüzgârın ve akıntının yönünü belirlemelisiniz, rüzgar tekneyi karaya veya sığlık alana doğru sürükleyecek gibiyse ve yelken açamayacaksanız güvenli bir yerde uygun şekilde demir atarak teknenizin sürüklenmesine engel olmalısınız.

Demiri atacağınız yere doğru manevra yaparken asla tam yol vermeyin, yarım yol veya daha azıyla manevra yapın, demirleme yerine ulaşır ulaşmaz motoru durdurun, arızanın büyüklüğüne göre yardım çağırıp çağırmayacağınıza karar verin.