» MANEVRALARA ETKİ EDEN FAKTÖRLER
 
Giriş

MANEVRALARA ETKİ EDEN FAKTÖRLER

1-PERVANE ETKİSİ

Pervaneler manevralara iki türlü etki eder:

  1. Merkezi tesir: Tekneye ileri ve geri yönde yapılan tesir, pervanenin tekneyi götürmek üzere yaptığı suda çekme kuvvetidir.
  2. Enine tesir (Padl etkisi): Pervanenin suya çarpması ve merkezkaç kuvveti nedeniyle ileri yolda (sağa devrederken)teknenin kıçının sağa veya tornistanda (sola devrederken) sola doğru çeken kuvvettir.

2-DÜMEN ETKİSİ

Hareket halinde dümen yelpazesine çarpan suların oluşturduğu momenttir.

  • ileri yolda dümen iskelede ise tekne iskeleye döner, sancakta ise tekne sancağa döner
  • tornistanda dümen iskelede ise pruva sancağa, dümen sancakta ise pruva iskeleye döner.

3-RÜZGAR ETKİSİ

Rüzgar, teknenin su üzerinde kalan yüzeyine itme kuvveti uygulayan bir güçtür, tekneyi daima rüzgaraltına sürükler. Bu sürüklenme hızı rüzgarın gücüne ve teknenin su kesiminin sürüklenmeye karşı direncine, diğer bir deyişle teknenin derinliğine bağlıdır, bu yüzden planing tipi tekneler deplasmanli teknelere göre daha fazla sürüklenir.

4-AKINTI ETKİSİ

Teknenin içinde bulunduğu suyun hareketidir, akıntı yönü ve şiddeti biliniyorsa ve haritalarda gösteriliyorsa rota bunu dikkate alarak çizilmeli, seyir sırasında rota kontrol edilerek gerekli düzeltmeler yapılmalıdır.

Bu sitede bulunan yazılı ve görsel içeriklerin her hakkı saklıdır, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden hiçbir yerde yayınlanamaz — Copyright © 2012 Tauss Kimya San. ve Tic. Ltd. Şti.