DÜŞÜK GÖRÜŞ MESAFESİNDE SEYİR

Özellikle sonbahar aylarında düşen hava sıcaklıklarıyla beraber görüş mesafesinin de düşmesi denizciler için bazen zorlukları da beraberinde getirir. Görüş mesafesinin düşmesine en temel etken sis ve pustur, ayrıca şiddetli yağmur ve kar yağışı da denizciler için başka bir sorundur. Bu koşullarda iki büyük tehlike söz konusudur: seyir hataları ve çarpışmalar.

Bu tehlikelerden kurtulmanın yolu hızı azaltmaktır, en güvenlisi görüş mesafesinin yarısı kadar bir mesafede durabilecek bir hızda ilerlemektir.

Sisli havalarda her an bir sinyale karşı hazır olmak gerekir, teknenizde sis sirenleri sesli olmalıdır. Seyir boyunca sesli sinyalinizin periyodunu değiştirin, çünkü her seferinde aynı sinyalle siren çaldığınızda başka bir teknenin çaldığı aynı periyotta bir sinyalle karışabilir. Sisli havalarda siren çalmak kadar çalan diğer sirenleri dikkatle dinlemek de oldukça önemlidir, gemide mürettebatınız varsa onları çalınan sirenleri dinlemekle görevlendirin.

Motorunuz gürültülü bir şekilde çalışıyorsa muhtemel siren seslerini dinlemek için kısa bir süreliğine durdurun. Sisli havada duyduğunuz sesler sizi yanıltabilir, sesin geldiği yöne bir süre dikkatle dinledikten sonra karar verin, acele etmeyin.

Birden fazla gemi seyir halindeyse öndeki geminin tam arkasından gitmeyin, aniden durmak zorunda kalırsa arkadan çarpabilirsiniz.

Eğer sis beraber seyreden gemilerin bile birbirlerini görmesini engelleyecek derecede yoğunsa 45 m aralıklarla denize boş yakıt varili gibi yüzer cisimler atarak yerinizi belli edin.

Sisli havalarda deniz fenerleri ve şamandıralar özel sirenler çalarlar, bu sirenlerin periyotları seyir haritalarında belirtilmiştir. Rotanız üzerindeki seyir yardımcılarıyla ilgili olarak seyir haritalarından bu konuda bilgi edinmeniz sisli havalarda güvenli bir seyir sağlar.