DENİZE DÜŞÜNCE NE YAPMAK GEREKİR?

Deniz kendisine bilgisizce meydan okuyanları affetmez; olağanüstü bir durumla karşılaştığında ne yapılacağını bilmek, herkesin denizde hayatta kalabilmek için öğrenmesi gereken temel denizcilik bilgidir. Dalgalı havalarda her an denize düşme tehlikesi bulunmaktadır, özellikle gece veya elverişsiz hava şartlarında denize düşme sonucu yaşanan ölüm olaylarına daha fazla rastlanır.

Eğer herhangi bir şekilde denize düşerseniz aşağıda açıklanan hususları bilmek, yardım gelene kadar hayatta kalmanıza yardımcı olacaktır:

  • Denize düştüğünüzde enerji tasarrufu yapmanız şarttır, enerjinizi boşa harcamayın çünkü sizi kurtarmaya geldiklerinde buna ihtiyacınız olacaktır. Gereksiz hareketlerden kaçının, tekneye yüzmeye çalışmayın.
  • Ne durumda olursanız olun vücut ısınızı korumaya çalışın. Soğuk sularda 10-15 dakika içerisinde halsiz düşer ve sizi kurtarmaya gelenlere yardımcı olamazsınız.
  • Hipotermiyi, yani ısı kaybını ve sonrasında oluşan termal şoku engellemek için, korucuyu giysinizin boyun kısmını, kol ağzı ve paça kısımlarını mümkün olduğu kadar az su geçirecek şekilde sıkın.
  • Kötü havalarda sırtınızı dalgalarla verin, bu şekilde ağzınıza ve burnunuza su girmesini kısmen engellemiş olursunuz.
  • Yakınınızda bir can simidi bulunup bulunmadığına bakın, eğer varsa içine girerek kollarınızı ve başını yaslayın. Sakin olun ve ayaklarınızı birbirine birleştirerek yardım gelmesini bekleyin. Mümkün olduğu kadar az hareket edin ve elbisenizin içerisine su girmesine engel olun.
  • Can yeleği giyiyorsanız gece fenerini çalıştırın ve düdüğünüzü çalın. Can yeleğiniz şişirmeli bir tipse soğuk su şartlarında üfleyerek hacmini arttırabilirsiniz, bu size soğuğa karşı ek koruma sağlayacaktır. Eğer can yeleğiniz yoksa ve koruyucu hiçbir elbise giymiyorsanız, sizi bir an önce birilerinin bulmasını umut edin.