» DENİZCİLİK BİLGİLERİ
 
Giriş

KIYILARIMIZDA RÜZGAR VE HAVA DURUMU

DENİZE DÜŞÜNCE NE YAPMAK GEREKİR?

Deniz kendisine bilgisizce meydan okuyanları affetmez; olağanüstü bir durumla karşılaştığında ne yapılacağını bilmek, herkesin denizde hayatta kalabilmek için öğrenmesi gereken temel denizcilik bilgidir.

DENİZDEN ADAM ALMA – KURTARMA

Denize düşen birini denizden almak için pek çok yöntem uygulanabilir, bu konuda her tekne kendisi için en uygun kurtarma yöntemini yapacağı uygulamalarla bulmalı ve öğrenmelidir.

DENİZE ADAM DÜŞTÜĞÜNDE YAPILACAKLAR

Denize adam düştüğünde ne yapılacağını bilmek hayati bir önem taşımaktadır, pek çok kişi yüzme bilmeme veya soğuk şoku gibi nedenlerle denizde can vermiştir.

TEKNELERDE TRİM VE MEYİL

Tekneler deniz üzerindeyken manevraları etkileyen çeşitli itici güçlerin etkisi altındadır, dalga ve rüzgâr gibi çevresel şartlar ve tekne üzerinde bulunan itici güçlerin yanı sıra küçük teknelerde insan, malzeme vs.

BİR CAN SALINDA BULUNMASI GEREKEN MALZEMELER

 • Denizde sağ kalma el kitabı ve yapılması gerekenlerle ilgili talimat: Can sallarının içinde denizde sağ kalma el kitabı ve yapılması gerekenlerle ilgili bir talimat bulunmaktadır.
 • CAN SALLARI VE DONANIMLARI

  Can salları içinde kazazedelerin denizde uzun süre kalmalarını sağlayacak malzemeler bulunan hava tüplü kurtarma araçlarıdır, çoğunlukla bir konteynır içerisinde yerleştirilmiş halde bulunurlar, küçük tekneler için çanta içine yerleştirilmiş modelleri de mevcuttur.

  DENİZDE CAN EMNİYETİ ULUSLARARASI SÖZLEŞMESİ

  Denizde Can Emniyeti Uluslararası Sözleşmesi (Safety Of Life At Sea – SOLAS), Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO)’nun 1 Kasım 1974 tarihinde yaptığı toplantıda kabul edilmiş olup 25 Mayıs 1980 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

  BİRLEŞMİŞ MİLLETLER DENİZ HUKUKU SÖZLEŞMESİ

  Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi (United Nations Convention on the Law of the Sea) 1973-1982 arasında gerçekleştirilen uluslararası konferansın 11 oturumunun ardından Birleşmiş Milletler Konseyince düzenlenerek 10 Aralık 1982 tarihinde Jamaika-Montego Bay’da imzaya açılmış, 16 Kasım 1994 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

  DEMİR HALATLARI VE ZİNCİRLER

  Teknenizde kullanacağınız demir halatları esneme özelliğine sahip ve ani yüklenmelerde kopmayacak bir halat çeşidi olmalıdır, bunun için en uygun halat tipi üç bükümlü naylon halatlardır.

  DEMİR TİPLERİ VE DEMİR SEÇİMİ

  Tekneyi deniz üzerinde istenilen yerde durdurmak ve sürüklenmesini engellemek üzere bir halat veya zincire bağlanarak denize funda edilen madeni ağırlıklara gemilerde demir, teknelerde ise çapa adı verilmektedir.

  Bu sitede bulunan yazılı ve görsel içeriklerin her hakkı saklıdır, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden hiçbir yerde yayınlanamaz — Copyright © 2012 Tauss Kimya San. ve Tic. Ltd. Şti.