BOYAMA ÖNCESİ GÖVDENİN HAZIRLANMASI

Eski boya tabakası iyice temizlenip boya sökücüden arındırıldıktan sonra, ahşap yüzeyleri dış etkenlere karşı korumak amacıyla yüzeye ilk olarak primer boya sürülmesi gerekir.

Ahşap yüzeylerde primer boya ağacı dış etkenlere karşı koruma amacına hizmet ederken, polyester yüzeylere sürülen primerin amacı, uygulanacak yeni boya tabakasının zemine daha iyi bir şekilde tutunmasını sağlamaktır.

Çelik ve alüminyum yüzeyler, sürülecek boyanın yüzeye daha iyi tutulabilmesi amacıyla ANTAR Metal Yüzey Hazırlayıcı ile temizlenmelidir, bu işlem yüzeyde boyanın tutunacağı bir zemin oluşturacaktır.

Primer Boyalar dikkatli seçilmediği takdirde yüzeyde ağır hasarlara neden olabilir, özellikle bakır oksitli zehirli boyalarla beraber kullanıldıklarında reaksiyona neden olarak metal üzerinde kimyasal aşınmaya yol açabilirler.

Alüminyum gövdelerde en iyi sonucu çinko kromatlı primer boyalar vermektedir, ayrıca epoksi veya poliüretan primerler de tercih edilebilir.

Yüzeye primer boya uygulandıktan sonra çukur ve çatlaklar macunlanarak doldurulmalıdır, bu bişlem için kullanılacak macunlar genellikle çift komponentli macunlardır. Ağaç yüzeylerde poliüretan, polyester yüzeylerde epoksi ve polyester macunlar daha iyi sonuç verdiği için bunlar tercih edilmelidir.

Çatlakların ve çukur yüzeylerin macunlanmasından sonra zımparalama işlemine geçilebilir, bu işlem tekne bakımının en çok dikkat isteyen işlemidir, çünkü uygulanacak boyanın kusursuz görünmesi zeminin düzgünlüğüne bağlıdır.

Zımparalama işleminde geniş yüzeyler için zımpara makinesi kullanılmalı, makinenin ulaşamayacağı küçük yüzeyler el ile zımparalanmalıdır.

Teknelerde asla diskli zımpara makineleri kullanılmamalıdır, çünkü diskler yüzey üzerinde dairesel izler bırakarak ciddi hasarlar verir. Düz zımpara makineleri kullanacaksanız da çok dikkatli olmanız gerekir, çünkü bu makinelerde şerit bir yöne döndüğü için yüzeyde fazla bekletirseniz zemin fazla oyulabilir. Tekne zımparalama için kullanabileceğiniz en uygun zımparalama makinesi titreşimli olanlarıdır, bu tip makinelere dilediğiniz kalınlıkta zımpara takarak istediğiniz işte kullanabilirsiniz.

Benzer Konular:

TEKNENİZ İÇİN BOYA SEÇİMİ
ESKİ BOYANIN KAZINMASI
TEKNENİN BOYANMASI