BOĞULMAKTA OLAN BİR KAZAZEDEYİ KURTARMA

Denizde acil durumda olan kişileri kurtarmak sanıldığı kadar kolay değildir, pek çok vakada yardım süratle geldiği halde kurtarma işleminin uzaması nedeniyle can kayıpları yaşanmıştır. Deniz kazalarında yaşanacak en üzücü hadise boğularak ölmektir. Teknenizle seyir halindeyken bu tip olaylarla her zaman karşılaşabilirsiniz, unutmayınız ki böyle bir durumda yardıma koşmak insanlık gereği olduğu kadar her denizcinin de öncelikli vazifesidir.
Yapılan istatistikler boğulma olaylarının başında yüzme bilmeme veya yüzmeyi engelleyici birtakım sebepler olduğunu göstermektedir, alkollü olmak veya deniz suyunun çok soğuk olması bu sebeplerden bazılarıdır.

Boğulma hadiseleri genellikle olaya müdahale edebilecek kişilerin önünde gerçekleşir, bu kişiler genellikle boğulmakta olan kimseye 3-5 m uzaklıkta bulunurlar. Boğulma olayı çok hızlı şekilde gelişir; küçük çocuklarda 20-30 saniyede, yetişkinlerde ise 1 dakikada boğulma gerçekleşebilir. Boğulmakta olan bir kimseyi kurtaramamanın temel nedeni zamanında müdahale edememektir, bu da olayın çevredekiler tarafından tam zamanında anlaşılamaması ya da çevrede gerekli ekipmanın ve kurtarma bilgi becerisine sahip birinin bulunmaması sonucudur.

Boğulmakta olan bir kimsenin su üzerindeki yaptığı hareketler sanki su üzerinde şakalaşıyor gibidir, devamlı su yutmakta olduğu için sürekli olarak sesini duyurması ve yüksek sesle yardım istemesi mümkün olmayabilir.

Eğer deniz üzerindeki bir kişinin:
• Başı arkaya doğru eğilmişse,
• Ağzı açıksa ancak ses çıkarmıyorsa,
• Kolları su üzerindeyse ve gereksiz yere çırpınıyorsa

Bu kişi boğulmak üzeredir ve hemen kendisine yardım edilmelidir. Bu gibi durumları olabildiğince süratli olarak gözlemlemek ve değerlendirmek gerekir.

Tekneniz ile kazazedenin yakınına vardığınızda ondan sizin yönlendirmelerinize uymasını beklemeyin, korku ve panikten dolayı bilinci yerinde olmayabilir.
Teknenizde deneyimli bir yüzücü varsa en iyi yol can yeleği ve tekneye bağlı can halatıyla denize atlayarak kazazedeye yaklaşmasıdır. Eğer teknenizde böyle biri yoksa kazazedeye tutunabilmesi için tekneden bir tutunma aracı uzatın, daha sonra uygun bir şekilde tekneye alın.Kazazedeyi teknenize almadan önce mutlaka bir yerinden bağlayın, böylece tekrar denize düşerse uzaklaşmasına engel olursunuz.

Denizde birden fazla kişi varsa teker teker kurtarmayla vakit kaybetmek yerine bir halata simitleri ve can yelekleri bağlayarak halatı kıçtan denize atın ve kazazedelerin yakın çevresinde bir tur atarak halata tutunmalarını sağlayın.